A megfelelő minőségű hőszigetelés minden típusú lakóépület esetében kardinális kérdés, hiszen ennek hiányában rengeteg pénzt és energiát pocséklunk el a fűtési szezonban. A megemelkedő rezsiárak tükrében a hatékony hőszigetelés még inkább felértékelődik, függetlenül attól, hogy családi házakról, vagy társasházakról beszélünk. A társasházak szigeteléséről általában kevesebb szó esik, holott ez sokkal több embert érint egyidejűleg. Ennek fényében a következő sorokban a társasház szigetelés kapcsán olvashat fontos információkat.
Társasházak külső hőszigetelése
A társasházak hőszigetelésének korszerűsítése tulajdonképpen nem más, mint utólagos homlokzati hőszigetelés. A társasházak teljes hőveszteségének 30-40%-a a homlokzati falakon érhető tetten. Korszerű, effektív hőszigetelés kiépítésével a hőveszteséget akár 80-90%-kal is csökkenteni lehet. Anyagiakban kifejezve ez 25-30%-os megtakarítást jelent a fűtésszámlán. A társasházak külső hőszigetelése mellett a nyílászárók felújítása tovább javíthatja ezeket a mutatókat.
A Hőszigetelésmester csapatára bármikor számíthat, ha úgy érzi, otthona szigetelése megérett a felújításra. Legyen a feladat családi ház szigetelés, vagy társasház homlokzat felújítás, cégünknél minden esetben kiváló minőségű szolgáltatásokat kínálunk megbízóinknak.
Érdekli társasház szigetelés árajánlatunk?
Hívjon minket most!
Társasház szigetelés engedély
Jogosan merülhet fel a kérdés bárkiben, hogy társasház szigetelés esetén szükség van-e bármilyen engedélyre. A társasház szigetelés engedély kérdéskörére a válasz egészen egyszerű, ugyanis az utólagos hőszigeteléshez nem szükséges építési engedély, kivéve, ha az épület műemléki oltalom alatt áll. Mindazonáltal szigorú előírásoknak kell megfelelni a felújítás során. Utólagos hőszigetelésénél az energiahatékonyságon felül fontos szempont, hogy az épület a felújítást követően is megfeleljen a tűzvédelmi követelményeknek.
A tűzvédelem kapcsán fontos megemlíteni az úgynevezett kiviteli tervet. Noha engedély nem szükséges hőszigetelés felújításához, kivitelezési dokumentációra ettől függetlenül is szükség lehet. Azt, hogy ezt mikor kell elkészíteni, a 91/2009. (IX.15) Kormányrendelet 22. §-a határozza meg. A pontok között szerepel többek között az épület tűzvédelmi jellemzőinek megváltozása is.
Társasház szigetelése egyénileg - Van rá lehetőség?
Egy többlakásos épület teljes homlokzati felújítása hatalmas összefogást igényel, és valljuk be, nagyon ritka az, hogy ez konfliktusok nélkül, mindenki beleegyezésével történjen. Éppen emiatt sokan döntenek úgy, hogy nem várnak a lakóközösségre, egyénileg vágnak bele a megvalósításba. De vajon egy társasház szigetelése egyénileg is megengedett?
A társasház külső fala közös tulajdonban lévő terület, melyről a 2003. évi CXXXIII. törvény a társasházakról rendelkezik. A 21. § (1) kimondja, hogy: „Az építtető tulajdonostárs a közgyűlés hozzájáruló nyilatkozatának beszerzése nélkül jogosult a lakásában tervezett olyan építkezés elvégzésére, amely miatt az alapító okiratot nem kell módosítani.”
Amennyiben tehát az építkezés az alapító okirat módosítását nem igényli, a tulajdonosok az általános megkötések mellett (például közös képviselő értesítése, alapító okirat és társasházi szabályzatok betartása) továbbra is szabadon építkezhetnek a külön tulajdonukban álló ingatlanukban. Ez azt jelenti, hogy az egyénileg végzett szigetelésre megvan a lehetőség, azonban érdemes műszaki szakértőket is bevonni, hiszen nem minden esetben oldható meg, hogy egy több szintes társasháznál egy-egy lakás teljesen új külső szigetelést kapjon.
Társasház szigetelés árak, mennyivel kell számolni?
Az utólagos homlokzati hőszigetelés átlagos árának meghatározása nem könnyű feladat, ugyanis ezt számos dolog befolyásolja. A társasház szigetelés árak kalkulálásában ráadásul nehezebb dolgunk van, mint egy-egy családi ház szigetelés esetében.
Nagyvonalakban tekintsük át, hogy elsősorban milyen tényezők befolyásolják a társasház szigetelés árak alakulását.
A költségek egy jelentős részét teszik ki az alapanyagok. Sajnos az építőiparban tapasztalható áremelkedések a hőszigetelő anyagokat sem kímélték, így az utóbbi években ezen a téren is drágulást figyelhetünk meg. Fontos megjegyezni, hogy az egyes szigetelőanyagok ára gyártótól és típustól függően igen széles skálán mozoghat. Nem érdemes azonban az olcsóbb, silány minőségű szigetelőanyagokat választani a spórolás jegyében, hiszen hosszútávon ez egyáltalán nem kifizetődő. Ellenben a kiváló szigetelőképességgel bíró, időtálló, ám természetesen drágább alapanyagok garantáltan megtérülnek. Mint már azt említettük, havonta akár 25-30%-ot is spórolhat a fűtésszámlán minőségi szigeteléssel.
A társasház szigetelés árak alakulásában a másik főszerep a munkadíjé. Ugyanakkor ennek kiszámítása sem kifejezetten sétagalopp, ez is meglehetősen összetett. Alapvetően olyan munkafolyamatokból tevődik össze, mint: az állványozás, a homlokzat szigetelése, ablak kávák szigetelése, élek kialakítása, illetve a különleges díszítések, extra térbeli színelválasztások kialakítása, vagy az egyéb elvégzendő munkálatok.
Akik a sokadik emeleten laknak ez esetben rosszabbul járnak, ugyanis minél magasabb egy épület annál drágább az állványozás díja, illetve amennyiben nincs elég hely, vagy nehezen hozzáférhető a munkaterület, akkor itt is számítanunk kell magasabb munkadíjra.
A szigetelés felújításának árát a kivitelezők szabják meg, így tulajdonképpen előzetesen nem is lehet ezt kiszámolni. Gyakran a kivitelezők is csak a helyszíni szemlét követően tudnak konkrétabb árajánlatot tenni a körülmények függvényében.
A konkrét társasház szigetelés árak érdeklik?
Hívjon minket, és kérje árajánlatunkat!
Korszerű hőszigeteléssel rengeteg energiát és pénzt spórolhat meg
Társasházak külső hőszigetelése: Milyen alapanyagot válasszunk?
A társasház szigetelés költségeinek kapcsán már szó esett az alapanyagokról, azonban konkrétan nem érintettük, hogy milyen lehetőségek közül válogathatunk.
Ami lényeges, hogy a kivitelezők nem egyforma árral dolgoznak a különböző szigetelő anyagok esetében. Munkadíj szempontjából a legolcsóbb megoldás egy hatékony szigetelés, azaz expandált polisztirol, hétköznapi nevén hungarocell szigetelés. Munkadíjat tekintve nincs különbség a klasszikus fehér hungarocell és a grafit adalékanyagot tartalmazó változat között. A kőzetgyapot szigetelés esetében viszont már jelentős többletköltségre kell számítani, mind munkadíjban, mind pedig anyagárakban.
A homlokzat szigetelés során alapvetően három anyag jöhet szóba. Ezeknek megvannak a sajátosságaik, előnyeik és hátrányaik. Ezek az:
- Expandált polisztirol (EPS)
- Grafitos expandált polisztirol
- Kőzetgyapot.
Az EPS szigetelés a legismertebb és legelterjedtebb megoldás, mely elsősorban a jó felhasználhatóságának, egyszerű kezelésének és az árának köszönhető. Társasház homlokzat felújítás árak szempontjából kifejezetten költséghatékony megoldásról beszélünk, de nagy hátránya, hogy a felsorolt opciók között ez rendelkezik a legmagasabb hővezetési tényezővel, azaz ez a legkevésbé hatékony. A hagyományos fehér polisztirol hővezetési tényezője λ= 0,040 W/mK.
A hagyományos polisztiroltól sokkal hatékonyabb a grafitos adalékanyaggal kiegészített, szürke színű expandált porisztirol. Noha ez valamennyivel költségesebb megoldást jelent, a grafitos EPS akár 20-30%-kal is növelheti a hőszigetelés hatékonyságát a hagyományos EPS-hez képest. Emellett 4-6-8 cm-rel vékonyabb grafitos polisztirollal ugyanolyan hőszigetelő hatást érhetünk el. Hővezetési tényezője 0,031 W/mK.
A kőzetgyapot alapú külső szigetelés legfőbb előnye, hogy a hagyományos polisztirol szigeteléssel szemben sokkal jobb a páraáteresztő képessége. A hővezetési tényezője λ= 0,036 W/mK. A kőzetgyapot rendkívül strapabíró, víztaszító képességgel bír, tűzvédelmi szempontból kiváló választás, mivel az “A1” nem éghető besorolást kapta. Akár a tűz továbbterjedését is meg tudja akadályozni. Ellenáll a kártevőknek, és természetesen kiváló hő-, és hangszigetelő.
Egyéni vagy komplett társasház szigetelés? Vállaljuk!
Hívjon minket az alábbi telefonszámon!