Megfelelően kialakított lábazati hőszigetelés kiépítésével nem csak kellemesebb klímájú lakást érhetünk el, hanem csökkenthetjük a felesleges energiafelhasználást és spórolhatunk a kiadásokon. Az anyagiak mellett a teljeskörű ház szigetelése kényelmet és komfortot ad, illetve növeli a ház értékét is.
A lábazati hőszigetelés legalább olyan fontos, mint a falak szigetelése
A maximális szigetelés eléréséhez nem elég a falakat és a tetőt beburkolni, hiszen hőveszteséghez vezet a lábazati szigetelés hiánya is. Átlagosan 10-15% hőveszteséggel számolhatunk, ami a padlón keresztül távozik a lábazat szigetelése híján. Természetesen a padlózat anyaga jelentősen hozzájárul a hőérzethez, de nem kell ahhoz padlófűtés, hogy ne legyen nyáron is hideg a talaj, ehhez elegendő lehet egy jól kivitelezett lábazati hőszigetelő rendszer kiépítése.
A lábazat szigetelése nélkül egy vonal jellegű jelentős hőhíd alakul ki a homlokzat alsó részén, melynek látható jelei a nedvesség hatására megjelenő penészfoltok. Ez nem csak esztétikailag lehet zavaró, de a károsodás helyrehozatala is pénzbe és időbe kerül, valamint egyes penészfajták az egészséget is károsíthatják.
A lábazati burkolat felrakása történhet teljesen egyedi módon, hogy tökéletesen illeszkedjen otthonunk harmóniájába, széleskörű lehetőségeket hordozva magában. A jó minőségben elkészített lábazat szigetelés nem csak a helyiség esztétikáját emeli, hanem maga az ingatlan értékét is megnövelheti.
Kőzetgyapotot már évtizedek óta használnak a házak teljes körű szigetelésére igen jó hatékonysággal
Optimális lábazati szigetelő anyagok
A lábazat szigetelés menete és kialakítása során nagyon fontos és figyelembe venni a különböző hővezetési tulajdonsággal bíró anyagokat (padlószerkezet, pincefödém, falszerkezet, alapzat vagy éppen egy külső járda), mert ezek találkozásánál jellemzően kialakul valamilyen hőmozgás.
Előszeretettel és gyakran alkalmazott anyag lábazat szigetelése során a lépésálló polisztirol, amely számos előnyös tulajdonsággal bír. A polisztirol lábazati hőszigetelő nagy méretű táblákban kerül legyártásra, ám súlyra igen könnyű és hőhidas szerkezetekhez kiválóan alkalmazható. Az effajta lábazati hőszigetelés rögzítése történhet beton és vasbeton felületeken, vagy akár kőburkolatokon és téglán is, amennyiben átszellőztetett vagy maghőszigeteléssel ellátottak a falak. Nagy segítséget nyújt a polisztirolhab érdesített felülete a lábazati burkolat felrakása során, hiszen jobb tapadást biztosít. A polisztirol lábazati szigetelés rögzítése történhet oldószermentes ragasztókkal, de ugyanígy használhatók ragasztó- és vakolóhabarcsok is hozzá. A polisztirol táblák amellett, hogy nem érzékenyek a nedvességre, jó fagyálló tulajdonsággal rendelkeznek, így a hőszigetelő képességüket tartósan képesek megőrizni a lábazat szigetelése után. A polisztirolhabos lábazati szigetelés ár valamivel alacsonyabb, mint a hőtartó kőzetgyapoté, emellett az előbbi felhasználása egyre népszerűbb és elterjedtebb.
Ha a nedvesség kondenzvíz formájában jelentkezik, az már elég nagy problémára utal
A polisztirollal történő lábazati szigetelés az alábbi tulajdonságokkal bír:
- A polisztiroltáblák nagy mechanikai szilárdsággal rendelkeznek.
- Mérsékli a páralecsapódást, hogy a lábazati szigetelés felrakása során nem mindig van szükség párazáró réteg beépítésére.
- Megőrzi a lábazati hőszigetelés hőtartó képességét kedvező épületfizikai viselkedésének köszönhetően.
- Jól tapad betonhoz és habarcsokhoz, ellenálló a lábazati szigetelés felrakása során és azt követően is a mechanikai behatásokkal szemben.
- Végleges felületképzést biztosít és biztos aljzatul szolgál a lábazati szigetelés rétegeinek.
- Létezik grafittal ellátott polisztirol lábazat szigetelés is, amelyből elég a vékonyabb réteg is, mert jobb hőszigetelő képességgel rendelkezik.
A lábazat szigetelés kőzetgyapottal történő kialakítása, tulajdonságai:
- Amennyiben a lábazat szigetelése mellett a hangszigetelés is fontos szempont, abban az esetben érdemesebb a kőzetgyapot mellett dönteni.
- A kőzetgyapot jobb páraáteresztő képességgel bír, így nincs szükség párazáró rétegre a lábazati burkolat felrakása során.
- A biztonság sem utolsó szempont a lábazati hőszigetelés kialakításánál, a kőzetgyapot olvadáspontja pedig elég magasan van ahhoz, hogy megakadályozhassa az esetlegesen kialakuló tűz terjedését.
- A kőzetgyapottal kialakított lábazat szigetelés ár szempontjából valamennyivel költségesebb megoldás, azonban többfunkciós tulajdonságainak köszönhetően ez idővel kifizetődik.
A lábazat szigetelés menete, tervezése
A ház szigetelése szempontjából elengedhetetlenek a pontos tervezési munkálatok és a szakszerű kivitelezés, hiszen ha egyszer jól meg van csinálva a lábazat szigetelése, többet hozzá sem kell majd nyúlni. A megfelelő szigetelőanyag kiválasztását követően meg kell határozni a lábazati hőszigetelés vastagságát, hiszen feleslegesen nincs értelme szűkíteni a belteret. A minél vastagabb lábazat szigetelés nem egyenlő az annál magasabb hőtartó képességgel, mindennek van egy maximum határa, ezért 15-20 centiméternél nem ajánlott vastagabb rétegeket kialakítani.
A lábazati burkolat felrakása rendkívül fontos építőipari- és hőszigetelési ismereteket igényel, például az anyagtársítások vagy a hatékonyságot rontó tényezők figyelembevételének szempontjából. Számításba kell venni az áthidalókat és magát a lábazatot, valamint az ingatlanhasználati szokásokat is a lábazati szigetelés tervezése során. A külső hő- és vízszigetelés megfelelő rétegzése és illesztése a csapadékbeszivárgás miatt lényeges, hiszen a rendszerben megrekedve ronthatja az egész lábazat szigetelés struktúráját. Az eltávozni képtelen víz a legkisebb kapillárisokon keresztül beázáshoz és penészedéshez vezethet, a probléma megszüntetését pedig csak a lábazat szigetelés megbontásával lehet orvosolni.
A lábazati szigetelés anyagait érdemes egy gyártótól beszerezni abban az esetben is, ha így picivel többre jön ki a végösszeg. Ennek oka az, hogy a különböző gyártók arra törekszenek, hogy a saját termékeik egymással minél jobban kombinálhatók és összeépíthetők legyenek, ezzel garantálva a lábazat szigetelés minőségi végeredményét. Általában a külső szigetelés öregszik el hamarabb a környezeti tényezők degradáló ereje miatt, ezért is lényeges, hogy ha egyszer elkészül a lábazati szigetelés, az hosszú évekig tartós maradjon. Megbízható márkák termékeivel és tartós szakmai kivitelezéssel nem lesz szükség évek múltán a lábazat szigetelés ár többszörösét költeni a javításra.
Lábazati szigetelés hiányában nem csak a festés és a vakolat fog lehullani, hanem a belső szerkezet is károsodik
A külső hő- és vízszigetelés folytonossága
A homlokzati szigetelés nem elegendő a megfelelő hőtartás megőrzése érdekében, ennek folytatása kell, hogy legyen a lábazati szigetelés. A hűtés és fűtés költségeinek csökkentése mellett a ház állapotának védelmében is alapvető szerepet játszik a lábazat szigetelése, ezért hő- és vízszigetelése elengedhetetlen. A hiányos vagy rosszul kivitelezett lábazati hőszigetelés hatására hőmérsékleti különbség alakul ki a külső fal és az alap beton között, ami páralecsapódáshoz vezet. A folyamatos párásodás okozta nedvesség beszivároghat a rétegek közé és könnyen penészedést idézhet elő megfelelő lábazat szigetelése nélkül. Hasonló probléma jelentkezhet esős-havas időszakban, amikor nagyobb mennyiségű csapadék folyik le a ház falán, ami nagyobb mennyiségű beszivárgó vizet eredményez. Ebben az esetben a lábazat szigetelés hiánya nem csak nedvesedő falakat és penészedést eredményez, hanem a kapillárisokban felszívódó víz által a szerkezet rongálódását, degradálódását vagy a fa elemek elrothadását. Ebből a szempontból nézve pedig a lábazati szigetelés ár nem csak az ahhoz szükséges elemek költségét fedi, hanem az általa megakadályozható problémák javítását is megelőzi.
A lábazati hőszigetelés kifejezetten a hőhidak kialakulását előzi meg, így nem alakul ki páralecsapódás és a fűtés költségei is alacsonyabbak lesznek. A lábazati szigetelés másik fő része – a vízszigetelés – pedig a talajnedvességtől és lecsorgó csapadékvíztől védi az épületet, nem engedi átnedvesedni a szerkezetet. Emellett védelmet biztosít a lábazati hőszigetelés számára is, hiszen ha átnedvesedne a hőtartó réteg, veszítene szigetelő képességéből.
Keressen minket, ha lábazati hőszigetelésen gondolkodik!